Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Akcja ŻONKILE 2024

W tym roku po raz pierwszy Nasza Szkoła bierze udział w Akcji społeczno - edukacyjnej ŻONKILE zorganizowanej przez Muzeum Polin w Warszawie, która odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. (…) Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych"
Więcej informacji o Akcji na stronie www.polin.pl