Lektury inaczej w klasie 3b... Anna Dziewit - Meller "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy"

", , . ℍ ó" -

Musimy mieć wytrwałość i ponad wszystko wiarę w siebie. Musimy być pewne, że mamy do czegoś talent…” Maria Skłodowska – Curie

Po raz kolejny klasa 3b zapoznała się z niezwykle ciekawą lekturą, jaką jest książka Anny Dziewit – Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Uczniowie mieli okazję poznać wiele wybitnych postaci kobiecych, które znamy z historii naszego kraju. Nie były to jednak jedynie postacie sprzed wielu wieków, ale również te współczesne.

Tym razem omawiając lekturę uczniowie zostali zaproszeni przez wychowawczynię p. Małgorzatę Ślęzak – Grabowską do wykonania w grupach plakatów przedstawiających sylwetki znanych Polek, wśród których były m.in. Maria Skłodowska – Curie, Jadwiga Andegaweńska, Simona Kossak, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa i Stefania Wilczyńska, Zofia Stryjeńska, Krystyna Skarbek czy Barbara Hulanicki.

Pierwszym zadaniem dzieci było dopasowanie ilustracji z książek z autentycznymi zdjęciami bohaterek i dobranie odpowiedniego nazwiska do zdjęć. Następnie przy podziale na grupy tworzyli plakaty pt.: „Historia w spódnicy”, na których musieli poza przyklejeniem zdjęć stworzyć krótką notatkę biograficzną, na podstawie książki, która miała pokazać, dlaczego dana bohaterka zajęła miejsce w tej lekturze.

Uczniowie pracowali bardzo rzetelnie, doskonale współpracując ze sobą i rozkładając prace przy plakacie równomiernie na wszystkich członków danej grupy.

Taka forma omówienia lektury na pewno pozwoli im na lepsze zapamiętanie postaci historycznych opisanych w książce.