Szkoła Podstawowa im. Pokoju

Szkoła Podstawowa
im.Pokoju

42 - 311 Żarki Letnisko

ul. Szkolna 20

tel. 34 314 63 15

spzarkiletnisko@wp.pl

Anonimowa skrzynka na sygnały

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Kartka z kalendarza

Kontakt


tel. 34 314 - 63 - 15
fax. 34 314 - 63 - 15


e-mail:spzarkiletnisko@wp.pl

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA I ORGANIZACJI ZAJĘĆ W OKRESIE PANDEMII WIRUSA COVID -19

PODSTAWA PRAWNA

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. NR 6 poz. 69 ze zm),
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe(Dz. U. z 2019 r. poz.1148 ze zm.)
  3. Ustawa z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (D.U. z 2019 r. poz.59 ze zm.),
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19
  5. Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych z dnia 12 sierpnia 2020 r.

CEL PROCEDURY

Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz uczniów, ich rodziców/prawnych opiekunów. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronowirusa (COVID -19) w szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.

ZAKRES PROCEDURY

Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi i młodzieżą szkolną oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronowirusa  COVID -19 na terenie szkoły.

UCZESTNICY POSTĘPOWANIA – ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI

1.   DYREKTOR SZKOŁY:

1)  Ustala i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

2)  Zapewnia pracownikom maseczki/przyłbice, płyny dezynfekujące.

3)  Zapewnia płyn do dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły oraz w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych.

4)  Umieszcza w widocznym miejscu instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i ściągania rękawiczek, maski.

5)  Organizuje pracę nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

6)  Zapewnia pomieszczenie służące do izolacji dziecka oraz pracownika wyposażone w zestaw ochronny: przyłbica, fartuch ochronny i płyn do dezynfekcji. Uwaga! Jeśli dziecko/pracownik będzie wykazywał objawy typowe dla koronawirusa (gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu) należy postępować zgodnie z procedurami na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia.

7)  Zapewnia codzienną dezynfekcję ławek, krzeseł, parapetów, klamek, poręczy, toalet, szatni, elementów na boisku szkolnym, wykorzystywanych do zajęć przyborów sportowych.

8)  Jest odpowiedzialny za usunięcie przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować, np. dywany w salach edukacji wczesnoszkolnej, świetlicy, zabawki pluszowe.

9) nauczyciele mogą, po wcześniejszym poinformowaniu uczniów zorganizować konsultacje przedmiotowe z zachowaniem reżimu sanitarnego na terenie szkoły,  celem  zweryfikowania i rzetelnej oceny wiedzy i umiejętności uczniów.

 2.   NAUCZYCIELE:

1)  Pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia  opiekuńczo – wychowawcze, zajęcia dodatkowe, konsultacje z uczniami.

2) Wyjaśniają uczniom zasady obowiązujące w szkole ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

3)  Dbają, aby uczniowie zachowywali dystans społeczny między sobą oraz nauczycielem.

4)  Co godzinę wietrzą pomieszczenie.

5)  Mogą, a nawet powinni, o ile to możliwe wychodzić z uczniami na zewnątrz szkoły zgodnie z przyjętymi zasadami.

6)  Po powrocie do szkoły pilnują, aby uczniowie umyli dokładnie ręce.

7) Jeśli  nauczyciel przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną powiadamia o zaistniałej sytuacji Dyrektora Szkoły i pozostaje w domu.

8) W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID(duszności, kaszel, gorączka) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie Dyrektora Szkoły.

 3.   PRACOWNICY OBSŁUGI:

1)  Myją i dezynfekują poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do szkoły, zabawki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach, toalety – co najmniej 2 razy dziennie.

2)  Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów.

3)  Dezynfekują blaty biurek w salach lekcyjnych po każdej lekcji.

4)  Dezynfekują po każdej lekcji informatyki blaty stolików, klawiatury (harmongram zajęć w pracowni informatycznej)

5)   Po każdym dniu zajęć w sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłogę myją detergentem lub dezynfekują.

6)  Kontrolują osoby wchodzące do szkoły, żeby miały zakryte usta i nos, zdezynfekowały ręce płynem umieszczonym przed wejściem do szkoły.

7)  Mają prawo zabronić wejścia do szkoły osobom, które nie zastosowały się do zaleceń.

8)  Nie zezwalają na oczekiwanie rodzicom lub innym osobom odbierającym uczniów w korytarzu szkolnym, zalecają oczekiwanie na zewnątrz z zachowaniem bezpiecznego dystansu – 2m.

9)  Jeśli pracownik  przebywa na kwarantannie lub członek rodziny jest objęty kwarantanną powiadamiają o zaistniałej sytuacji Dyrektora Szkoły i pozostają w domu.

 4.   RODZICE (OPIEKUNOWIE PRAWNI) ZOBOWIĄZANI SĄ:

1)  Do przyprowadzania do szkoły wyłącznie dzieci zdrowych, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.

2)  Do zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole.

3)  Ograniczenia osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły.

4)  Stosowania reżimu sanitarnego i dystansu społecznego na terenie szkoły. Udzielania rzetelnej informacji o stanie zdrowia dziecka przy każdorazowym przyprowadzaniu dziecka do szkoły bądź telefonicznie.

5)  Jeśli rodzic lub członek najbliższej rodziny przebywa na kwarantannie,  natychmiast o tym fakcie  telefonicznie powiadamia  Dyrektora Szkoły.

6)  Udzielenia aktualnego numeru telefonu, aby szkoła miała możliwość szybkiej komunikacji z rodzicami.

ORGANIZACJA OPIEKI  I NAUKI W SZKOLE

1. Uczniowie rozpoczynają i kończą zajęcia w wyznaczonej, przyporządkowanej do danej klasy sali lekcyjnej.

2. Wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali.

3. Zajęcia lekcyjne będą rozpoczynać się  i kończyć o różnych godzinach lekcyjnych.

4. W klasach o dużej powierzchni, ławki rozstawione w większej odległości, o ile to możliwe, przynajmniej z zachowaniem 1 m odstępu.

5. W sali, w której przebywa grupa uczniów zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.

6. Wykorzystywane podczas zajęć przybory sportowe (piłki, skakanki czy obręcze itp.) są dokładnie czyszczone i/ lub dezynfekowane.

7. Sale, w której odbywają się zajęcia są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.

8. Dzieci i młodzież szkolna przerwy będą spędzały na świeżym powietrzu(w zależności od warunków pogodowych) na terenie placówki, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.

9. Przerwy: uczniowie klas I - IV na terenie przyszkolnego placu zabaw, przed szkołą  klasy V i VI a, uczniowie klas VI b , VII a i b, VIII na terenie boiska Orlik.

10. W klasach I – III wychowawca klasy  lub nauczyciel, który skończył lekcję w wymienionych klasach jest zobowiązany do wyprowadzenia klasy na zewnątrz budynku szkolnego i pozostania z klasą bądź przekazania klasy pod opiekę nauczyciela dyżurującego( w zależności od harmonogramu dyżurów)

11. Uczniowie na zajęciach lekcyjnych mogą, o ile jest taka wola rodziców/opiekunów prawnych nosić maseczki lub przyłbice ochronne.

12.  W czasie przerw międzylekcyjnych spędzanych przez uczniów na korytarzach szkolnych wprowadza się obowiązek noszenia maseczek, przyłbic ochronnych.

13. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi, podręcznikami.

14. Zajęcia wychowania fizycznego będą prowadzone w otwartej przestrzeni terenu szkoły, o ile pozwolą na to warunki pogodowe.

15. Uczniowie przed lekcją wychowania fizycznego będą korzystać w celu zmiany stroju: z sali gimnastycznej -  chłopcy, dziewczęta z dwóch przebieralni(dziewczęcej i chłopięcej).

16. Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe)

17.  Lekcje informatyki uczniowie kończą po 40 minutach, 5 minut przeznacza się na dezynfekcję stolików, klawiatur.

18. Nauczyciel uczący informatyki/edukacji informatycznej ma obowiązek dopilnowania dezynfekcji rąk przez uczniów, wchodzących do pracowni informatycznej.

19. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby(przy dużej grupie uczniów) w innych salach dydaktycznych.(świetlica szkolna pracuje w godzinach od 7 do 15)

20. Zobowiązuje się wychowawców świetlicy do wprowadzenia do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych, zapisów dotyczących zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.

21. Należy ustalić zasady korzystania z biblioteki szkolnej, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.

22. Wprowadza się zakaz wyjść grupowych i wycieczek szkolnych do odwołania.

23. Ogranicza się do  niezbędnego minimum przebywanie w szkole osób z zewnątrz, zatem zawiesza się do odwołania prowadzenie w szkole dodatkowych zajęć przez osoby niepracujące na co dzień z uczniami( np. zajęcia karate)

24. Rezygnuje się do odwołania z funkcjonowania na terenie szkoły sklepiku szkolnego.

25. Dyżury szkolne przed pierwszą godziną lekcyjną rozpoczynają się od godziny 7.30, nauczyciel obecny na dyżurze zwraca uwagę wchodzącym na dezynfekcję rąk, przez miesiąc wrzesień na dyżurze przedlekcyjnym w holu głównym obecni  są wychowawcy klasy I(na zmianę).

26. Klasy I – IV w sytuacji zmiany klasy (przejście na lekcję wychowania fizycznego, informatyki) są przeprowadzani przez nauczyciela kończącego w tej klasie lekcję.

27. Do odwołania zawiesza się uroczystości szkolne z udziałem rodziców i zaproszonych gości.

28. Zgodnie z wytycznymi GIS, pracownicy powyżej 60. roku życia i nauczyciele z chorobami sercowo- naczyniowymi nie będą angażowani w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych.

29. W momencie przejścia na nauczanie zdalne, obowiązuje plan lekcji opracowany na potrzeby nauczania stacjonarnego. Zachowany zostaje również harmonogram przerw międzylekcyjnych. Lekcje będą skrócone do 40 minut, aby ułatwić sprawne wylogowanie i zalogowanie się uczniów na kolejną lekcję. Wszystkie zajęcia lekcyjne i zajęcia dodatkowe będą prowadzone online. Obowiązkiem nauczyciela będzie sprawdzenie obecności uczniów, a dokumentem uczestnictwa ucznia w lekcji zapisane w zeszycie przedmiotowym notatki lekcyjne. Nauczyciel ma prawo egzekwować od ucznia przekazania zeszytu przedmiotowego do kontroli.

30. Możliwe jest również przejście na nauczanie hybrydowe.

PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIE DZIECI

  1. Rodzice i opiekunowie uczniów klasy I przyprowadzający/odbierający dzieci do/z placówki są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników szkoły, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  2. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły - przedsionka, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m., przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (maseczka/osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). 
  3. Rodzice/opiekunowie przyprowadzający uczniów klasy II i III nie wchodzą na teren szkoły.
  4. Do placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  5. Dzieci do placówki są przyprowadzane/odbierane tylko i wyłącznie przez osoby zdrowe.
  6. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki i należy o tym fakcie bezzwłocznie poinformować dyrektora szkoły lub wychowawcę.
  7. W trakcie realizacji bezpłatnego dowozu uczniów do szkoły obowiązują takie same zasady, jak w transporcie publicznym. Obowiązkowe jest noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych.
  8. W szkole obowiązują dwa główne wejścia/wyjścia dla uczniów: klasy I – V i VI a wejście główne, klasy VI b, VII a, VII b i VIII wejście od strony boiska ,,Orlik”

POSTĘPOWANIE NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

  1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączkę, a czasem objawy tzw. ”jelitówki”) zostaje odizolowane do wyznaczonego pomieszczenia, pełniącego rolę izolatki, przez nauczyciela zabezpieczonego w przyłbicę, fartuch ochronny z długimi rękawami, rękawiczki. Za stan podgorączkowy uznaje się temperaturę przekraczającą zwykłą temperaturę ciała, ale nie wyższą niż 38°C. Za gorączkę uznaje się temperaturę ciała 38°C oraz wyższą.
  2. Nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
  3. Nauczyciel zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
  4. Pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
  5. Dyrektor zawiadamia  powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na nr 112.
  6. Po otrzymaniu od dyrektora lub nauczyciela informacji o stanie zdrowia dziecka, rodzic jest zobowiązany do odebrania dziecka ze szkoły w ciągu 90 minut.
  7. Z powodu podobieństwa objawów COVID-19 i alergii – np. katar, kaszel – oraz niemożności stwierdzenia z pewnością, iż opisane wyżej objawy nie są skutkiem zakażenia wirusem, w czasie trwania epidemii nie będą brane pod uwagę zaświadczenia dotyczące występującej u dziecka alergii wystawione przez lekarza pediatrę/rodzinnego.

PRZYGOTOWYWANIE I WYDAWANIE POSIŁKÓW

  1. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości zapewnia się odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe - środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Personel kuchni zobowiązuje się do utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców.
  2. Korzystanie z posiłków odbywać się będzie w stołówce szkolnej z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego, w tym celu  wprowadza się zmianowe wydawanie posiłków.(wprowadzone będą trzy zmiany wydawania posiłków)
  3. Osoba odpowiedzialna za podawanie dzieciom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek.
  4. Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcza krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.
  5. Obsługa  stołówki szkolnej zobowiązana jest wydawać przygotowane czyste zestawy sztućców wraz z posiłkiem. Osoby wchodzące na stołówkę powinny dezynfekować ręce przed podejściem do miejsca wydawania posiłku oraz sztućców.
  6.  Obowiązkiem wychowawcy świetlicy jest dopilnowanie aby uczniowie wchodzący na stołówkę szkolną pamiętali o dezynfekowaniu rąk.

 

W miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju, procedura będzie na bieżąco aktualizowana.

 

Załącznikiem do niniejszej procedury jest oświadczenie rodziców/opiekunów dziecka. (w plikach do pobrania)