Projekt profilaktyczny „Życie to skarb – z nałogami walcz”

Czas trwania projektu 02.12.2020 r. do 30.01.2021 r.

I. Cel projektu
1. Promocja zdrowego stylu życia.

2. Zapoznanie uczniów z przejściowymi i trwałymi skutkami zażywania używek.
4. Uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniami.

5. Zmiana przekonań sprzyjających zażywaniu substancji psychoaktywnych.

II. Realizacja projektu (opis poszczególnych działań i podejmowanych czynności)

1.Przeprowadzenie zajęć w klasach VII  - VIII w postaci warsztatów online.

„Używki – skutki ich działania na organizm człowieka”.

Celem warsztatów jest podniesienie świadomości młodzieży na temat przyczyn i skutków uzależnień, uświadomienie psychicznych i środowiskowych czynników wpływających na rozwój uzależnienia oraz edukacja na temat konsekwencji zdrowotnych, społecznych i prawnych związanych z używaniem środków psychotropowych.

2. Organizacja konkursu plastyczno – literackiego pod hasłem  „ Uzależnienia – nie bądź obojętny”.

• Warunkiem przystąpienia do konkursu plastyczno - literackiego jest opracowanie i przygotowanie jednej z niżej wymienionych propozycji:

• Ulotka profilaktyczna (ulotka powinna zawierać hasło, część merytoryczną oraz propozycję graficzną, technika wykonania pracy dowolna).

• Praca plastyczna w formie plakatu profilaktycznego (plakat powinien zawierać hasło,  technika wykonania dowolna, format min. A4).

• Filmik zachęcający do zdrowego stylu życia bez uzależnień „ Nakręćmy się na zdrowie”. Czas trwania filmiku:  max. 3 min.

Prace konkursowe powinny być związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom (np. nikotynizm, alkohol, narkotyki, dopalacze) – ze szczególnym zwróceniem uwagi na negatywne konsekwencje.

Prace można realizować na lekcjach plastyki,  języka polskiego oraz na zajęciach z wychowawcą.

III. Prace należy złożyć do 30 stycznia 2021 r. u pedagoga szkolnego, p. Katarzyny Woźniak, wychowawcy świetlicy środowiskowej p. Małgorzaty Ślęzak lub nauczyciela plastyki,  p. Agnieszki Parkitej.

IV. Prace konkursowe ocenią członkowie komisji konkursowej.

V. Komisja oceniać będzie:

– profilaktyczny przekaz treści,

– kreatywność, oryginalność i pomysłowość,

– formę estetyczną pracy.

VI. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 lutego 2021 r. podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

VII. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy.

VIII. Lista nagrodzonych i ich prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz zaprezentowane w holu szkoły.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach!