Dorastanie do wartości

AUTOR PROJEKTU: pedagog szkolny Katarzyna Woźniak

KOORDYNATORZY PROJEKTU: wychowawcy klas I-VIII

CELE PROJEKTU:

• - podniesienie świadomości w zakresie tematu uzależnień wśród dzieci, rodziców i nauczycieli,

• - dostrzeganie każdego ucznia przez pryzmat jego mocnych stron, uczenie sposobów realizowania swoich zdolności,

• - rozwijanie u uczniów umiejętności komunikowania się z innymi,

• - kształtowanie postaw asertywnych,

• - uczenie wykorzystania czasu wolnego w ciekawy i efektywny sposób.

PRZEWIDYWANE EFEKTY:

• - uczeń zna pojęcie uzależnienie, potrafi podać przykłady, które świadczą o różnego typu uzależnieniach,

• - uczeń potrafi uniknąć sytuacji ryzykownych związanych z nałogami,

• - uczeń zna pojęcia asertywny i stosuje je w konkretnych sytuacji,

• - uczeń wie do kogo może zwrócić się w przypadku zetknięcia się z symptomami uzależnienia.

• - uczeń zna sposoby racjonalnego wykorzystania swojego czasu wolnego i swoich uzdolnień.

DZIAŁANIA PRZYGOTOWANE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU:

Uczniowie: ankietowanie grup uczniów, zajęcia warsztatowe, lekcje przedmiotowe np. przyrody, biologii czy chemii spektakl profilaktyczny, spotkania ze specjalistami np. psychologiem, pielęgniarką, policjantem, konkursy plastyczne połączone z wystawą prac rozgrywki sportowe, udział w projektach typu: Trzymaj formę, Dzień bezpiecznego Internetu, Smak życia czyli debata o dopalaczach.

Rodzice: referaty i prelekcje, ulotki informacyjne, wpisy na stronie internetowej szkoły, spotkania informacyjne i konsultacje indywidualne ze specjalistami.

Nauczyciele: spotkania zespołów nauczycieli, konsultacje ze specjalistami, samodoskonalenie kompetencji związanych z tematem uzależnień.